Разделянето на Висшият съдебен съвет на две колегии
Разделянето на Висшият съдебен съвет (ВСС) на прокурорска и съдийска колегия е неизбежно. То следва от множество международни стандарти, които гарантират независимостта на съда и според които структурата на кадровия орган е проблемна. Това заяви правосъдният министър от служебното правителство Христо Иванов при представянето на проекта на актуализираната Стратегия за съдебна реформа.
Идеята за разделяне на кадровия орган на съдебната власт, така че избраните от прокурорската квота членове на ВСС да не могат да решават кадровите въпроси на съдиите и обратното отдавна се обсъжда в системата и бе категорично подкрепена от най-голямата съсловна организация Съюза на съдиите и още осем неправителствени организации, които работят в сектор правосъдие. Против реформата се обявиха Българската съдийска асоциация, Асоциацията на прокурорите в България и Камарата на следователите, които напълно застъпиха становището на главния прокурор Сотир Цацаров, че разделянето ще бъде първа стъпка за излизане на прокуратурата от съдебната власт и подчиняването й на политически интереси.
Венецианската комисия е приветствала и така предложението разпределение в двете колегии на съвета – в съдийската шестима съдии, избрани от съдии и петима членове, излъчени от парламентарната квота, а в прокурорската – шестима от политическата квота и петима от професионалната.
Добавена от Симеон Ставрев на 07.01.2015
Рейтинг
8.00
Процент на изпълнение
Дата на приключване: 2016-03-31
Други реформи в сектор Правосъдие:
Прехвърляне на Бюрото за защита на свидетели от прокуратурата към Министерството на правосъдието