Добавена от Симеон Ставрев на 01.08.2013
Един от основните ангажименти на България, произтичащи от договора за членство в ЕС, е влизането на страната в еврозоната. За да приеме общата европейска валута, страната ни трябва да изпълни критериите за присъединяване от Маастрихт, като постигне висока степен на стабилна икономическа свързаност и да членува най-малко 2 години във Европейския валутен механизъм II. Подобно на Е! стония и Литва, България ще влезе във Валутен механизъм II, запазвайки паричния съвет. В момента няма точно определена дата за кандидатстване на България във Валутен механизъм II.
Според икономическите анализи, с приемането на европейската валута, България ще спести разходите по транзакции на домакинствата и фирмите, ще премахне валутния риск, ще намали номиналните лихвени проценти, ще осигури по-голяма гъвкавост на фискалната политика и допълнително ще се стимулира търговията със страните–членки на паричния съюз. Съществуват обаче опасения, че преминаването към еврото ще доведе до общо повишение на цените, което засега теоретически се отхвърля от много икономисти.
По случай Договора за присъединяване към ЕС на 25 април 2005 г. Българската народна банка издава възпоменателна монета с номинална стойност от 1,95583 лева, равна на 1 евро.
През 2008 година министърът на икономиката предлага да се въведе едностранно еврото в България, но това не се одобрява от Европейската комисия и Европейската централна банка.
На 29 юни 2008 е обявено, че 25,44% от българските гласоподаватели са избрали Мадарският конник да бъде изобразен върху бъдещите български евро монети. Следващите претенденти за символ на България на евромонетите са били още кирилицата, Рилският манастир и крепостта Царевец.
Източник | Изпълнено | В изпълнение |
---|---|---|
България и еврото | - |
- |
1 последователи
ERM II е система, предназначена да избегне прекомерните колебания в обменния курс между участващите валути и еврото, които могат да нарушат икономическата стабилност на единния пазар.
0 последователи
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие е международна икономическа организация на развитите държави.
1 последователи
Банковият съюз е съществено допълнение към Икономическия и паричен съюз (ИПС) и вътрешния пазар, което съгласува отговорността за надзора, преструктурирането и финансирането на равнище ЕС и принуждава банките в еврозоната да се придържат към едни и същи правила.
0 последователи
В България плоският данък става популярен след като в началото на 2003 г. група от около 100 икономисти изпращат отворено писмо до министъра на финансите Милен Велчев, в което настояват да се въведе плосък подоходен данък от 10%.
0 последователи
Валутният борд в България е въведен през 1997 г. от правителството на Обединените демократични сили след тежката икономическа криза през 1996-1997 г.
1 последователи
Придобита от ДСК.
3 последователи
Придобита от Пощенска банка.
0 последователи
Степен Ваа1 със СТАБИЛНА перспективата към 10 октомври 2020
0 последователи
Степен BBB със СТАБИЛНА перспективата към 30 май 2020. Степен BBB с положителна перспективата към 30 ноември 2019
0 последователи
Степен BBB със СТАБИЛНА перспективата към 26 април 2020. Степен BBB с положителна перспективата към 23 март 2019
0 последователи
Първа инвестиционна банка (ПИБ) е новият собственик на 100 процента от капитала на МКБ Юнионбанк.
Влезте в профила си, за да може да коментирате