Най-големите електроцентрали в България са: държавната АЕЦ Козлодуй с мощност 2000 MW, държавната ТЕЦ Марица Изток II - 1616 MW, ТЕЦ Варна на Ахмед Доган - 1260 MW, ТЕЦ Марица Изток III на Контур Глобал - 908 MW, ТЕЦ Марица Изток I на AES - 670 MW, ТЕЦ Бобов Дол - 630 MW, ТЕЦ Русе Изток на Словенске електрарне и Мечел Интернешънъл - 400 MW.
Източник: Уикипедия
От 2019 по тръбата и синьо гориво от Азербайджан
Междусистемната връзка Русе-Гюргево ще свърже румънската и българската газопреносни системи.
От 1 януари тази година съществуващата междусистемна газова връзка на България с Гърция осигурява техническа възможност за физически поток на синьо гориво към страната ни.
Газопроводът ще бъде с дължина около 170 километра и ще свързва Стара Загора и Комотини. По него ще се пренася 3 млрд. куб. м газ годишно, като има възможност капацитетът му да бъде увеличен до 5 млрд. куб. м.
Междусистемната връзка София – Димитровград (Сърбия) – Ниш (Сърбия), свързва националните газопреносни мрежи на България и Сърбия.
Топлофикация София подменя когенерациите си с инвестиция от 200 млн. евро. Бизнес планът предвижда новите инсталации да бъдат монтирани до 2024 г. и да се постигне положителен финансов резултат.
С извършване на модернизацията и внедряването на новите високоефективни комбинирани инсталации електрическата инсталирана мощност ще нарасне от 261 MWe на 561 MWe, а топлинната инсталирана мощност ще се запази на 3326 MWt. Предвидено е новите инсталации се явяват заместваща мощност на съществуващи водогрейни котлоагрегати.
Предвижданата модернизация в централите включва изграждане на нови когенериращи инсталации: в ТЕЦ „София“ с мощност 59 MWe и 50 MWt; в ТЕЦ „София Изток“ с мощност 137 MWe и 114 MWt; в ОЦ „Земляне“ с мощност 42 MWe и 35 MWt; в ОЦ „Люлин“ с мощност 42 MWe и 35 MWt и във ВОЦ с мощност 20 MWe и 20 MWt.
Общата мощност на новите инсталации е 300 MWe и 254 MWt при инвестиция около 200 милиона евро.
Предвижданата модернизация в централите включва изграждане на нови когенериращи инсталации: в ТЕЦ „София Изток“ с мощност 137 MWe и 114 MWt.
Предвижданата модернизация в централите включва изграждане на нови когенериращи инсталации: в ТЕЦ „София“ с мощност 59 MWe и 50 MWt.
Предвижданата модернизация през 2022 в централите включва изграждане на нови когенериращи инсталации: в ОЦ „Земляне“ с мощност 78 MWe и 53 MWt.
Предвижданата модернизация през 2022 в централите включва изграждане на нови когенериращи инсталации: в ОЦ „Люлин“ с мощност 42 MWe и 35 MWt и във ВОЦ с мощност 20 MWe и 20 MWt.
Предвижданата модернизация в централите включва изграждане на нови когенериращи инсталации: във ВОЦ с мощност 20 MWe и 20 MWt.
Електропровод 400 kV от подстанция "Марица-изток" до подстанция Бургас с дължина 133 километра и преносна способност от 1500 MW.
EK дава 60 млн. лв. за нов електропровод от Варна до Бургас
Електропровод 400 kV "Марица-изток" - "Неа Санта" става приоритетен за реализирането на електроенергиен коридор "Север – Юг"
Двете американски централи -ТЕЦ AES Марица Изток 1 и ТЕЦ Контур Глобал Марица Изток 3, имат сключени с държавата 15-годишни договори (от 2011 до 2026 г.) за изкупуване на цялата произведена от тях електроенергия.
Ще понижи ли цената на тока у нас създаването на енергийна борса и защо България изостава в създаването на такава борса?
Заводските централи и топлофикационните дружества, които произвеждат електроенергия по комбиниран способ на преференциални цени, да бъдат накарани да използват за собствени нужди тази енергия и едва остатъка да продават по високи цени
Южен поток представлява руско-италиански проект за газопровод за транспорт на природен газ от Русия до Италия.
АЕЦ „Белене“ е атомна електрическа централа (АЕЦ) в строеж на 3 км от град Белене и на 11 км от град Свищов.
Нефтопроводът Бургас — Александруполис е международен енергиен проект за нефтопровод от Бургас на Черно море до Александруполис на Егейско море.
Намалението е заради антимонополното дело на ЕК срещу "Газпром" и ще важи със задна дата, така че "Булгаргаз" ще получи обратно 150 млн. лв.
Френската “Тотал”, в партньорство с австрийската ОМV и испанската „Репсол“ са спечелили конкурса за търсене на нефт и газ в Черно море.
Газохранилището в Чирен е подземно (около 1 800 метра средна дълбочина на газовия резевоар) и е изградено през 1964 г. на базата на изтощено находище с общ обем близо 3 милиарда куб. м природен газ.